Kombëtare e futbollit, apo pasuri kombëtare…!

Silvinjo absolutisht është trajneri më i mirë i ardhur në krye të kombëtares jo vetëm me rezultatet më të mira të arritura


Nga Dëfrim Methasani

Mbrëmja e 12 tetorit duhet konsideruar historike, ashtu si fitorja e bukur dhe e pastër e kuqezinjve kundër Rep Çeke me tre gola spektakolarë, të dy djemve shqiptarë të Shkupit dhe Kumanovës, Jasir Asani dhe Taulant Seferi (dy herë).

Kam festuar nga studio sikur të isha në stadium, sepse ndonjëherë profesioni të heq dëshirën më të madhe, për ta shijuar live madhështinë e fitores.

Gjithsesi Shqipëria sonte fitoi falë heronjve të fushës së blertë, këtyre ambasadorëve që na shtuan krenarinë dhe na bënë faktor sërish në Europë.

Silvinjo absolutisht është trajneri më i mirë i ardhur në krye të kombëtares jo vetëm me rezultatet më të mira të arritura, por sepse ndertoi një skuadër dinjitoze e thënë ndryshe, bëri bashkë një grupim vlerash, gjeti të duhurit edhe pse në mosha të ndryshme dhe krijoi rivalitet për një vend në formacion mes dy-tre lojtarëve.

Fryma dhe forca e grupit, ishin cilësi që e vendosën Shqipërinë jo vetëm në piedestalin e grupit E si kryesuese me 13 pikë, por e kthyen kombëtaren në një pasuri kombëtare në shërbim të imazhit dhe vlerave të kombit.

Faleminderit Shqipëri!

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.