Kodheli: Kosova, prioritet kombëtar i Shqipërisë

Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli së bashku me kolegë të komisionit, pritën në Kuvendin e Shqipërisë, një delegacion nga Komisioni për Politikën e Jashtme dhe Diasporën nga Kuvendi i Kosovës, drejtuar nga Arbëresha Kryeziu-Hoti.


Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli së bashku me kolegë të komisionit, pritën në Kuvendin e Shqipërisë, një delegacion nga Komisioni për Politikën e Jashtme dhe Diasporën nga Kuvendi i Kosovës, drejtuar nga Arbëresha Kryeziu-Hoti.

Kodheli fillimisht pasi i uroi delegacionit mirëseardhjen tha se ky takim vëllazëror aq edhe zyrtar flet për marrëdhëniet e shkëlqyera mes nesh dhe nëse ka një postulat që nuk ka për të ndryshuar asnjëherë është se Kosova është një prioritet kombëtar i Shqipërisë.

Në vijim, Kodheli tha se, Shqipëria ka lobuar në të gjitha instancat ndërkombëtare si dhe organizatat shumëpalëshe për të avancuar statusin e Kosovës brenda këtyre organizatave.

Sa i përket situatës së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Kodheli tha se, Shqipëria mbështet dialogun mes palëve.

Nga ana e saj, Kryeziu-Hoti pasi falënderoi për mikpritjen dhe tha se është përherë një kënaqësi të takosh kolegë me të cilët shkëmben mendime dhe opinione.

Ajo propozoi që takimet e këtij formati të mund të jenë më të shpeshta dhe po ashtu të mund të realizohen takime trilaterale edhe me Kuvendin e Maqedonisë së Veriut për të arritur rezultate konkrete.

Gjatë takimit u ra dakord për nënshkrimin e një memorandumi bashkëpunimi mes dy komisioneve.

Bashkëbiseduesit folën edhe për situatën në rajon si dhe për çështje me interes të përbashkët. /ATSH

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!

Global 360

Trump pa imunitet, gjyqtarja: Do të ndiqet penalisht!

Donald Trump është i pari ish-president që përballet me akuza penale.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

102-vjeçari që drejton shoqatën “Avni Rustemi” në Amerikë

102 herë që Vasil Malita ynë pret e përcjell shokë e miq, bashkatdhetarë të udhëve të atdheut e në emigracion.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!