Vaçe Zela, “Madhëria” e këngës shqiptare!

Nëntë vjet me pare u shua ne Bazel te Zvicres madheshtia e interpretimit te kenges shqiptare.


Nga Saimir Z. Kadiu

VACE ZELA ( 7 prill 1939 – 6 SHKURT 2014)

Nëntë vjet me pare u shua ne Bazel te Zvicres madheshtia e interpretimit te kenges shqiptare.

Celia Cruz eshte mbreteresha e muzikes salsa… dhe me madhja e Botes Latine …

Umm Kulthum kulmi i interpretimit te kenges ne boten arabe…

Claudia Shulzhenko dhe Isabella Yurieva majat me te larta ne kengen ruse…

Edith Piaff me e famshmja e interpretimit ne kengen franceze…

Marinela apo Maria Faranduri talentet me te medha ne muziken greke

Mina ende pa rivale ne muziken italiane ashtu si dhe Amália Rodrigues dhe Cesária Évora ne muziken portugeze….

Pa dyshim ne keto nivele eshte edhe Vacja jone e madhe dhe e paharruar…

Një foto me Yuri Kim!

Një portet i "pautorizuar" i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Global 360

Ish-truproja i Putinit arrestohet për ryshfet

Hetuesit ushtarakë rusë nisën një rast penal kundër gjeneralmajorit, Vadim Dragomiretsky

 Loredan Bubani dhe autori i intervistës, Kliton Nesturi

Diplovista

Loredan Bubani, nga Bukureshti në Tiranë: Nermini, dashuria e jetës sime!

Intervistë e pabotuar me Loredan Bubanin. Njeriu i letrave shqipe, i cili u nda nga jeta disa ditë më parë

Gjeopolitika

Fushatat ruse të dezinformimit synojnë vendet në zhvillim

Në vend që të synojë Perëndimin si dikur, Rusia synon tashmë vendet afrikane, Azinë Juglindore dhe Amerikën Latine

OPED

Mbi etnonimin “shqiptar”, si një fenomen endemik në gjuhët europiane

Një përqasje krahasimore që nxjerr më në pah veçorinë e emërtimit „shqiptar“ në gjuhët europiane

Profil

Një foto me Yuri Kim!

Një portet i "pautorizuar" i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

“Media For All”: Gazetaria e pavarur ka rëndësi

Morën pjesë mbi 100 gazetarë dhe redaktorë nga i gjithë Ballkani Perëndimor, ekspertë rajonalë dhe ndërkombëtarë