Resorti i fshatit kinez magjeps mysafirët me kulturën etnike

Në provincën Sichuan në jugperëndim të Kinës, “Casasa Village Resort” shtrihet në një pyll në malin Xiaoliang dhe shpirti i tij ështԥ kultura tradicionale etnike Yi.

Vajzat e kombësisë yi që mbajtën filxhane çaji për të pritur vizitorët në qendrën e pushimeve “Casasa”/ foto nga “China Daily”

Në provincën Sichuan në jugperëndim të Kinës, “Casasa Village Resort” shtrihet në një pyll në malin Xiaoliang dhe shpirti i tij ështԥ kultura tradicionale etnike Yi.

Resorti ndodhet në fshatin Fulai, të qytetit Leshan në qarkun autonom Mabian Yi. Në fshatin e lashtë jeton grupi etnik Yi dhe populli me shumicë etnike Han.

Emri, Casasa, do të thotë “faleminderit” në gjuhën Yi.

Duke ndjekur parimin e rindërtimit, resorti ka përdorur materiale dhe mjeshtëri tradicionale, si dhe ka ruajtur sa më shumë pamjen origjinale të ndërtesave të vjetra.

Aktualisht ka shtatë shtëpi me oborr, me nga dy deri në katër dhoma gjumi. Secili ka veçori të ndryshme dhe menaxhohet nga një fshatar lokal, i cili është trajnuar për të trajtuar pastrimin, mirëmbajtjen dhe shërbimet e mysafirëve, si ngrënie dhe pritje. Këta menaxherë janë të aftë për kulturën etnike Yi dhe mund të ndajnë histori me mysafirët.


Fshati malor ku ndodhet qendra e pushimeve “Casasa”/ foto nga “China Daily”

Casasa gjithashtu ka katër shtëpi pemësh të ndërtuara në shpatin e malit, secila me një tarracë private ose me pamje nga malet e largëta, ose të vendosura brenda pemëve të harlisura të bambusë.

Brenda, tre dritaret nga dyshemeja deri në tavan ofrojnë pamje të gjerë të bimëve dhe pemëve përreth.

Një ndërtesë e kuqe mes fushave të çajit shërben si qendër vizitorësh, për të lexuar libra dhe për të pirë çaj, si dhe ka një sallë shumëfunksionale, një stendë turistike, një kinema dhe një vend për të pritur leksione kulturore dhe sesione për ndarjen e librave.

Restoranti ndodhet në zemër të resortit dhe mund të ofrojë deri në 60 darka në të njëjtën kohë. Natën, ai shndërrohet në një minibar ku mysafirët mund të pinë dhe të pushojnë.

Casasa ka burime të pasura natyrore dhe historike në zonat përreth. Përtej zakoneve të lashta etnike Yi, ka dhe shumë përvoja të reja për të eksploruar. Për shembull, qarku Mabian ka fusha të mëdha çaji në lartësi të madhe, si dhe fabrika çaji dhe punëtori të çajit të përpunuar me dorë. Vizitorët mund të përjetojnë mbledhjen, përgatitjen, shijimin dhe shfaqjet e artit të çajit.

Në pjesën veriore të Mabian, Yangtianwo, e cila është 1600 metra mbi nivelin e detit, është një kullotë alpine me peizazhe piktoreske gjatë gjithë vitit. Aty ka tufa bagëtish dhe delesh që hanë bar në pranverë dhe verë, si dhe një pyll panje shumëngjyrësh në vjeshtë dhe dimër. Vëzhgimi i yjeve është një nga aktivitetet më të preferuara të vizitorëve.

E ndodhur në një lartësi prej 900 metrash, Casasa ofron qiell të pastër natën, pa pasur pengesa nga ndërtesat e larta.

Në vitin 2002, Mabian u përfshi si një qark kyç për zbutjen dhe zhvillimin kombëtar të varfërisë.

Mabian dhe Menaxhimi i Investimeve të Grupit Turistik të Kinës zhvilluan së bashku projektin “Casasa Rural Resort” në vitin 2019.

Në ditën e hapjes, më 1 tetor 2021, resorti arriti 100 për qind kapacitet, duke pritur më shumë se 300 të ftuar nga qytetet Chengdu dhe Leshan.


Shërbimet e vjeljes së frutave të ofruara nga qendra e pushimeve “Casasa”/ foto nga “China Daily”

Gjatë dy viteve të fundit, Casasa është bërë një destinacion popullor turistik në Leshan dhe zonat përreth.
Ndërsa ofron fjetje me mëngjes në stilin kinez, resorti eksploron në mënyrë proaktive një model të favorshëm midis projektit dhe fshatit lokal.

Masat e ndërmarra kohët e fundit përfshijnë futjen e formateve të reja të biznesit, për të promovuar integrimin e kulturës, turizmit dhe bujqësisë, si dhe transformimin e fuqisë punëtore rurale në punëtorë të kualifikuar nëpërmjet trajnimit.

Gjatë ndërtimit dhe zhvillimit të projektit, ai ka ofruar gati 5000 vende pune për fshatarët lokalë, duke sjellë më shumë se 1 milion juanë (138.048 dollarë) të ardhura.

Pas hapjes, resorti ka rekrutuar rreth 30 fshatarë.

Po ashtu, Casasa ka punuar së bashku me kooperativat e fshatit për të rritur të ardhurat e banorëve vendas nga shitjet e perimeve, mishit dhe lëndëve të tjera të para.

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.