Spiropali takim me ministrin austriak: Thellim i bashkëpunimit ekonomik dhe në fusha të tjera

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, u takua në Berlin me ministrin Federal për Punën dhe Ekonominë të Austrisë, Martin Kocher.


Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, gjatë Konferencës së Rimëkëmbjes së Ukrainës (URC2024) në Berlin, u takua me ministrin Federal për Punën dhe Ekonominë të Austrisë, Martin Kocher.

Spiropali tha se gjatë takimit biseduan për marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve tona, dhe mundësitë për thellimin e bashkëpunimit ekonomik e në fusha të tjera me interes të ndërsjelltë.

“Në vijim i shpreha mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që Austria ka dhënë gjatë procesit të reformimit të vendit tonë, për avancimin e Shqipërisë drejt integrimit në Bashkimin Evropian, si dhe nxitjen e bashkëpunimit dhe zhvillimit rajonal”, theksoi Spiropali në një postim në rrjetet sociale.

Ministrja Spiropali në fjalën e saj në konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës (URC2024) në Berlin theksoi se “që prej nisjes së konfliktit Rusi-Ukrainë, Shqipëria ka kontribuar në mbështetje për Ukrainën me automjete, municione, armatime dhe stërvitje për Forcat e Armatosura të Ukrainës. Përpos ndihmës së deritanishme, qeveria shqiptare mbetet e gatshme të kontribuojë në projektet e rimëkëmbjes së pasluftës për të ndihmuar ekonominë e Ukrainës, në koordinim me organizatat, aleatët dhe partnerët tanë ndërkombëtarë”.

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.