Budapest, zhvillohet aktiviteti i shkëmbimeve kulturore me rastin e 75-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Kinë-Hungari

Gjatë vizitës shtetërore të kryetarit të shtetit të Kinës Xi Jinping në Hungari, më 8 maj në Budapest, grupi mediatik i Kinës CMG, bashkë me fondin e mbështetjeve mediatike dhe menaxhimit të pronave të Hungarisë, zhvilluan aktivitetin e shkëmbimeve kulturore, me rastin e 75-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Kinë-Hungari me temën “Miqësia Kinë-Hungari, vazhdimi i një kapitulli të ri”.


Gjatë vizitës shtetërore të kryetarit të shtetit të Kinës Xi Jinping në Hungari, më 8 maj në Budapest, grupi mediatik i Kinës CMG, bashkë me fondin e mbështetjeve mediatike dhe menaxhimit të pronave të Hungarisë, zhvilluan aktivitetin e shkëmbimeve kulturore, me rastin e 75-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Kinë-Hungari me temën “Miqësia Kinë-Hungari, vazhdimi i një kapitulli të ri”.


Foto nga CMG

Në këtë aktivitet, u transmetua dokumentari i shkurtër “Shans në Kinë”, duke filluar shumë programe bashkëpunimi në xhirimin e dokumentarëve. Ndërkohë, ka filluar bashkëpunimi mes CMG dhe Institutit Muzikor Liszt të Hungarisë.

Ish-presidenti i Hungarisë Pál Schmitt mori pjesë në këtë aktivitet dhe mbajti fjalimin e rastit. Ish-kryeministri hungarez Péter Medgyessy mbajti një videofjalim. K

rahas këtyre, edhe Drejtori i CMG Shen Haixiong, Presidenti i Fondit të Mbështetjeve Mediatike dhe Menaxhim pronash të Hungarisë Dániel Papp dhe Sekretari i Ministrisë së Diplomacisë dhe Ekonomisë Ndërkombëtare Boglárka Illés mbajtën fjalët e tyre të rastit.


Foto nga CMG

Për të thelluar miqësinë dypalëshe, filloi transmetimi zyrtar i dokumentarit të shkurtër të prodhuar nga CMG “Shans në Kinë”. Nga 8 maji, ky program do të transmetohet në mediat kryesore hungareze, si televizioni kombëtar, televizioni ATV, televizioni qendror i Budapestit.

Foto nga CMG
Në të njëjtën ditë, dokumentari mbi 75-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Kinë-Hungari, që është një bashkëpunim mes CMG-së dhe Fondit të Mbështetjeve mediatike dhe Menaxhim pronash, filloi xhirimet. Siç mësohet, ky dokumentar do të xhirojë miqësinë e thellë mes dy vendeve, nëpërmjet dëshmitarëve përgjatë historisë dypalëshe.

Në këtë aktivitet, CMG dhe Instituti Muzikor Liszt shkëmbyen Marrëveshjen e Bashkëpunimit. (Jiang Lei)

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.