Pasztory: SPAK, gatishmëri dhe aftësi për të hetuar korrupsionin

Kryetarja në Detyrë e Prezencës së OSBE-së, Clarisse Pasztory: Kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri.


Kryetarja në Detyrë e Prezencës së OSBE-së, Clarisse Pasztory, falënderoi sot Mimi Kodhelin, Kryetare e Delegacionit të Përhershëm Parlamentar të Kuvendit në Asamblenë Parlamentare të NATOS-s për mundësinë për të folur në takimin e Komisionit për Demokraci dhe Siguri të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Kuvendin e Shqipërisë, lidhur me veprimtaritë e Prezencës së OSBE-së kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri.

Pasztory u shpreh se kjo ishte “një mundësi për të lavdëruar gatishmërinë dhe aftësinë e SPAK-ut për të hetuar korrupsionin fokusuar te kontratat publike dhe ndjekjen penale të shkelësve të ligjit, kushdo qofshin”.

“Shqipëria e ka bërë zgjedhjen e saj. OSBE-ja është këtu për të ndihmuar institucionet gjyqësore e ligjzbatuese”, nënvizoi Pasztory nëpërmjet një reagimi në platformën X.

(ATSH)

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.