Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, Kingji, takim me ekipin e Gardës Kombëtare të Nju-Xhersit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral major Arben Kingji zhvilloi sot një takim me ekipin e Gardës Kombëtare të Nju-Xhersit pjesëmarrës në aktivitetin “Gratë, Paqja dhe Siguria”.


Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral major Arben Kingji zhvilloi sot një takim me ekipin e Gardës Kombëtare të Nju-Xhersit pjesëmarrës në aktivitetin “Gratë, Paqja dhe Siguria”.

Kingji bëri të ditur se në takim u diskutua mbi implementimin e politikave të barazisë gjinore në të gjitha aspektet e operacioneve dhe veprimtarive të FARSH, konform Planit Kombëtar Strategjik të Veprimit për Barazinë Gjinore, Rezolutës të Kombeve të Bashkuara dhe standardeve e rregulloreve të NATO-s.

Ai theksoi se “Forcat e Armatosura kanë bërë një progres të ndjeshëm në këtë drejtim, duke nisur që nga përmirësimi i rregulloreve të rekrutimit, promovimi i lidershipit të grave në hierarkinë ushtarake, heqja e kufizimeve në pozicione specifike, si dhe në rritjen e pjesëmarrjes në misione, trajnime dhe stërvitje brenda dhe jashtë vendit”.

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…