Gonzato-Gonxhja: Mjedis miqësor ndaj biznesit dhe inovacionit

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Silvio Gonzato ka zhvilluar një takim me ministrin e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja.


Ambasadori i BE-së në Tiranë, Silvio Gonzato ka zhvilluar një takim me ministrin e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja.

“Për të nxitur një ekonomi konkurruese, Shqipëria ka nevojë për një koordinim më të mirë të politikave ekonomike, më shumë transparencë dhe qartësi në kuadrin rregullator, duke përfshirë politikat e investimeve, dhe një mjedis biznesi miqësor ndaj inovacionit”, thekson Gonzato në një postim në rrjetet sociale.

Gjatë takimit me ministrin Blendi Gonxhe, ambasadori e siguroi për mbështetjen e vazhdueshme të BE-së për reformat e Shqipërisë në fushën e ekonomisë, inovacionit dhe kulturës.

“Qëllimi ynë i përbashkët është të mos lemë askënd pas, duke siguruar mundësi të barabarta për të gjithë aktorët ekonomikë”, deklaron ambasadori i BE-së, Silvio Gonzato.

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…