Piktori Gazmend Freitag i dhuron Ismail Kadaresë portretin e tij

Piktori shqiptar me banim në Austri u prit në rezidencën verore të Ismail Kadaresë në Durrës


Pushimet verore të Gazmend Freitag në Shqipëri këtë herë nuk ishin vetëm për relaksim. Ai ishte edhe në një mision: t’i jepte portretin që kishte vizatuar shkrimtarit të madh dhe me famë botërore Ismail Kadare. Gazmendi u prit në rezidencën verore të Ismail Kadaresë në Durrës. E shkrimtari i njohur ka mbetur i kënaqur me bisedën dhe portretin e tij të realizuar nga Gazmend Freitag.

Gazmend Freitag përgjatë vizitës në rezidencën e Ismail Kadaresë në Durrës, Shqipëri, me Ismail Kadare dhe Asie Duka.
9 shtator 2023 © Bujar Hudhri

Por nuk ishte vetëm një shkrimtar dhe një piktor që u takuan atje: jo, ishte i pranishëm edhe botuesi dhe themeluesi i njohur shqiptar Bujar Hudhri i Shtëpisë Botuese Onufri, si dhe redaktorja Asie Duka. Një takim i mrekullueshëm i mendjeve të mëdha.

Gazmend të premten për të vizituar Ismail Kadarenë në rezidencën e tij në Qerret, Kavajë në Shqipëri, 9 shtator 2023 © Bujar Hudhri

class=”alignnone size-full wp-image-45553″ />

Në vitin 2005, Kadare u nderua me Çmimin Ndërkombëtar Man Booker dhe në vitin 2009 me Çmimin Princi i Asturias. Sipas Fondacionit Princi i Asturias, ai është një nga shkrimtarët dhe intelektualët më të rëndësishëm evropianë të shekullit të 20-të dhe një zë i letërsisë botërore kundër totalitarizmit. Ai konsiderohet si autori shqiptar më i suksesshëm dhe më i përkthyer ndërkombëtarisht.

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”