Gonzato: Mbështesim fuqimisht rrugëtimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Silvio Gonzato shprehu mbështetjen për rrugëtimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE.


Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Silvio Gonzato shprehu sot mbështetjen për rrugëtimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE.

Gonzato zhvilloi sot një takim me përfaqësuesit e vendeve evropiane në Tiranë, ndërsa u shpreh se mezi pret të punojë së bashku me ta.

“Takim i parë i shkëlqyer me kolegët e mi të BE-së në Tiranë. Së bashku si ‘Ekipi Evropa’, ne mbështesim fuqimisht rrugëtimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE. Mezi presim të punojmë së bashku me ta”, u shpreh ambasadori i BE-së, Silvio Gonzato në rrjetet sociale.

Ambasadori zhvilloi po ashtu një takim me ekipin e Delegacionit të BE-së në Tiranë.

“Takimi im i parë me ekipin tim shumë të përkushtuar në Tiranë. Ekspertiza dhe profesionalizmi i tyre kanë qenë kyç në mbështetjen e Shqipërisë në rrugëtimin e saj në BE. Jam krenar që punoj me ta për të ardhmen e begatë të Shqipërisë”, tha ambasadori i BE-së, Silvio Gonzato.

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”