Pasuria e Elon Musk ra nën 200 miliardë dollarë për herë të parë

Pasuria e tij neto e vlerësuar ishte 234 miliardë dollarë përpara raportit tremujor të fundit


Pasuria neto e Elon Musk është nën presion, CEO i Tesla-s ka një vlerë prej 193 miliardë dollarësh që nga 31 tetori, sipas vlerësimeve të fundit nga Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg. Është hera e parë që pasuria e tij ka rënë nën 200 miliardë dollarë që nga fillimi i qershorit.

Musk , 13% e aksioneve të të cilit në Tesla përbëjnë pjesën e luanit të pasurisë së tij personale, ka parë pasurinë e tij të bjerë me rreth 41 miliardë dollarë. Ishte Tesla që raportoi rezultatet zhgënjyese të tremujorit të tretë.

Pasuria e tij neto e vlerësuar ishte 234 miliardë dollarë përpara raportit tremujor të fundit të prodhuesve të automjeteve elektrike.

Pasuria neto e Musk arriti fillimisht 200 miliardë dollarë në 2021 dhe arriti kulmin prej 340 miliardë dollarësh në nëntor të të njëjtit vit. Pasuria e manjatit ka qenë e paqëndrueshme që atëherë, pjesërisht për shkak të luhatjeve në aksionet e Tesla-s.

Top Channel

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…