Dezertoi në Ukrainë, pilotit rus të helikopterit i jepen 500 mijë dollarë shpërblim

Gazeta ukrainase në internet Ukrainska Pravda citoi komentet e zëdhënësit të inteligjencës ushtarake Andrii Yusov


Një pilot rus i helikopterit që dezertoi në Ukrainë do të marrë 500 mijë dollarë shpërblim.

Gazeta ukrainase në internet Ukrainska Pravda citoi komentet e zëdhënësit të inteligjencës ushtarake Andrii Yusov, i cili tha se piloti Maksim Kuzminov do e marrë shpërblimin në monedhën ukrainase hryvnia.

“Ata rusë që nuk duan të bëhen kriminelë lufte, ju lutemi hiqni dorë, kaloni në anën e Ukrainës,” u raportua të ketë thënë ai.

Në një postim të veçantë në Telegram, departamenti i inteligjencës së Ukrainës tha se piloti 28-vjeçar tani po u bën thirrje rusëve të tjerë që të ndjekin shembullin e tij.

Kuzminov tregoi gjatë një konference shtypi në Kiev për operacionin e rrezikshëm që përfshinte fluturimin e helikopterit Mi-8 nga Rusia në Ukrainë. Në komentet e raportuara nga departamenti i inteligjencës, piloti tha se ai fluturoi në një “lartësi jashtëzakonisht të ulët në modalitetin e heshtjes së radios”.

“Askush nuk e dinte se çfarë nuk shkonte me mua. Me sa duket, askush nuk e kuptoi se çfarë ndodhi për tre deri në katër ditë. Unë fluturova me sukses dhe u ula”- tha Kuzminov, duke shtuar se Ukraina do ta fitojë patjetër këtë luftë sepse njerëzit e saj janë “të bashkuar”.

Lexo më shumë nga

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!

Global 360

Trump pa imunitet, gjyqtarja: Do të ndiqet penalisht!

Donald Trump është i pari ish-president që përballet me akuza penale.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

102-vjeçari që drejton shoqatën “Avni Rustemi” në Amerikë

102 herë që Vasil Malita ynë pret e përcjell shokë e miq, bashkatdhetarë të udhëve të atdheut e në emigracion.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!