Christiane Hohman: ISUV me pajisje moderne për sigurinë ushqimore

Ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann vizitoi sot Institutin e Veterinarisë dhe Sigurisë Ushqimore (ISUV) në kuadër të Javës së Europës.


Ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann vizitoi sot Institutin e Veterinarisë dhe Sigurisë Ushqimore (ISUV) në kuadër të Javës së Europës.

Në këtë vizitë ajo shoqërohej dhe nga ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca.
Delegacioni i BE-së në një postim në rrjetet sociale informon se, ambasadorja pa nga afër
laboratorët e avancuar të Institutit Veterinar të Sigurisë Ushqimore dhe zhvilloi dhe një bisedë të hapur stimuluese mbi shëndetin e njerëzve, kafshëve dhe mjedisit në një mënyrë të integruar.

Falë mbështetjes së BE-së, ISUV ka krijuar një Laborator të Shëndetit të Kafshëve dhe ka blerë pajisje moderne për sigurinë ushqimore, mbetjet e pesticideve dhe zbulimin e metaleve të rënda.

Siguria ushqimore, një nga ato fusha sfiduese që Shqipëria do të duhet të fokusohet në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Kjo është një temë që ne e marrim shumë seriozisht në BE. Ushqimi i pasigurtë ndikon drejtpërdrejt në shëndetin, stilin dhe cilësinë e jetës sonë. Në mënyrë indirekte, mund të ndikojë në rritjen socio-ekonomike, duke pasur parasysh rëndësinë e sektorit të ushqimit për ekonominë evropiane, tregtinë, apo edhe turizmin. Jemi shumë të lumtur që e gjejmë Shqipërinë të përkushtuar për të adoptuar këto standarde të larta”, tha ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann.

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.