Denaj dhe Ibrahimaj me subjekte agropërpunuese: Prioritet mbështetja e prodhimit vendas

Industria agropërpunuese kryeson me një sërë investimesh të rëndësishme në të gjithë sektorët e saj.


Industria agropërpunuese kryeson me një sërë investimesh të rëndësishme në të gjithë sektorët e saj, që nga përpunimi i qumështit, mishit, fruta-perimeve, përpunimit të mishit etj., duke sjellë një standard të ri zhvillimi në prodhime cilësore dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

Mnistrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj bashkë me ministren e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit Delina Ibrahimaj dhe subjekte të industrisë përpunuese të mishit, diskutuan sfidat dhe problematikat aktuale të sektorit, si dhe adresuan mënyrën e zgjidhjes së tyre me fokus në cilësinë dhe sigurinë e produkteve “Made in Albania”.

Denaj tha se, “prioriteti ynë mbetet mbështetja për prodhuesit vendas dhe shtrirja e produkteve konkurruese cilësore “Made in Albania””.

Sipas saj, kjo qasje kërkon një bashkëpunim ndërinstitucional të ngushtë dhe vizionar, si e vetmja mënyrë që produktet tona të konkurrojnë fort dhe me cilësi në tregjet ndërkombëtare.

(ATSH)

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1