Gonxhja: Rreth 12 mijë vizitorë vetëm të shtunën në muzetë e vendit

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit publikon foto nga muzetë, në të cilat janë mbajtur edhe aktivitete artistike e kulturore.


Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, muzetë në të gjithë vendin kanë pritur një numër të lartë turistësh, vendas e të huaj.

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, ka publikuar në rrjetet sociale foto nga muzetë në të cilat janë mbajtur edhe aktivitete artistike e kulturore.

Gonxhja thekson se muzetë ofruan gjatë ditës së shtunë programe artistike dhe ekspozita unike.

“Një ditë e jashtëzakonshme plot me aktivitete, nga ekspozitat unike te punëtoritë kreative deri tek mbrëmjet magjike me programe artistike kuruar në bashkëpunim me bashkitë e vendit, rriti vizitueshmërinë e këtyre siteve në rreth 12,000 vizitorë vetëm dje, 3-fish më shumë krahasuar me vizitueshmërinë në ditë normale!”, nënvizon ministri Gonxhnja.

Ai falënderonë të gjithë vizitorët teksa e cilëson një festë të veçantë për dashurinë ndaj kulturës.

Dita Ndërkombëtare e Muzeve në muzetë tonë kombëtarë e bashkiakë anë e mbanë vendit, deri natën vonë! 🇦🇱🏛️📜✨🌍

Një ditë…

Posted by Blendi Gonxhja on Saturday, May 18, 2024

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1