Plani i Ri i Rritjes, Rama: 500 milionë euro do tju kursehen qytetarëve nga ulja e kostos së transaksioneve

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Plani i Ri i Rritjes së BE-së për vendet e rajonit, do ta bëjë këtë proces të prekshëm për qytetarët.


Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Plani i Ri i Rritjes së BE-së për vendet e rajonit, do ta bëjë këtë proces të prekshëm për qytetarët.

I pyetur në një konferencë të përbashkët për shtyp me Komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi, nëse i ka përgatitur Shqipëria idetë për projektet e tjera të mëdha dhe nëse mund të presin shqiptarët më shumë para sivjet, Rama u shpreh se, “e kuptoj pyetjen për paratë, por mendoj që e përmenda tashmë sesa e madhe është kjo mundësi që kemi këtu, kur vjen fjala tek paratë, kur thashë se vetëm duke ulur koston e transaksioneve financiare, apo për ta thënë shumë thjeshtë, shqiptarët jashtë që dërgojnë para’ në shtëpi dhe që paguajnë 6 herë më shumë sesa paguajnë evropianët kur dërgojnë para’ nga njëra pikë në tjetrën brenda BE-së shkon në një vlerë kursimi prej gjysmë miliardi për rajonin”.

Vlera e transaksioneve aktualisht që kryhet nga qytetarët tanë përmes bankave, sa u përket dërgesave është e ulët. Shumica e kësaj vlerë vjen me para në dorë, një prej arsyeve, arsyeja kryesore është kostoja. Sepse dërgon para në shtëpi përmes bankës dhe paguan koston e transaksionit që është 6 herë më e lartë se ajo që paguan fqinji yt austriak që çon para në Suedi. Janë 24 milion, është shifër e ulët sa i takon numrit të transaksioneve, por është vlerë e jashtëzakonshme, këto 24 milion euro do të kursehen dhe do të mbeten në xhepat e qytetarëve e familjeve të zakonshme shqiptare. Janë shumë para, apo jo”, u shpreh Rama.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës