Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë, Nikolla: Mira Murati dhe Laura Mersini-Houghton shembuj të shkëlqyer

Në Ditën Ndërkombëtare të Grave e Vajzave në Shkencë, Kryeparlamentarja Nikolla përshëndet shkencëtaret shqiptare me kontribute të shquara në shkencën botërore.


Në Ditën Ndërkombëtare të Grave e Vajzave në Shkencë, Kryeparlamentarja Nikolla përshëndet shkencëtaret shqiptare me kontribute të shquara në shkencën botërore.

“ Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Grave e Vajzave në Shkencë, përshëndes shkencëtaret shqiptare që po japin kontribute të vlerësuara në shkencën botërore, një krenari për Shqipërinë dhe një inspirim për vajzat shqiptare që hyjnë me guxim, talent e vullnet në botën e bukur e të vështirë të shkencës.
Prej tyre, po përmend dy ndër më të spikaturat:
Mira Murati, inxhinierja që luajti rol themelor për krijimin e ChatGPT;
Laura Mersini-Houghton, profesore e fizikës teorike në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill, ShBA,studjuese e hipotezës së multiversit.
Suksese në rrugëtimin tuaj dhe mirënjohje që lartësoni prestigjin e Shqipërisë!”

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…