Denaj: 2.7 miliardë lekë për sigurinë ushqimore në buxhetin e vitit 2024

ky fond i dedikohet programeve për rritjen e cilësisë e standardeve të ushqimit, në përputhje të plotë me bazën ligjore të Bashkimit Evropian.


Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj bën të ditur se buxheti për vitin 2024 parashikon një fondi prej 2.7 miliardë lekë për sigurinë ushqimore dhe mbrojtjen e konsumatorit.

Në një postim në rrjetet sociale, Denaj shprehet se ky fond i dedikohet programeve për rritjen e cilësisë e standardeve të ushqimit, në përputhje të plotë me bazën ligjore të Bashkimit Evropian.

Denaj thekson se strategjia jonë sigurinë ushqimore bazohet në parandalimin nëpërmjet vaksinimit, zgjerimin e akreditimit dhe validimi i metodave laboratorike si dhe ndërgjegjësim i të gjithë operatorëve.

Lexo më shumë nga

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…