Përtokë!

(Shqipëroi Eda Merepeza)


Nga Gellu Dorian
Poet dhe shkrimtar rumun

Jam shtrirë përtokë
Në tokën lënë trashëgim nga nëna
Sot pemët rriten mbi të,
hardhia gjelbëron
e fundet e grave i bëjnë hije borzilokut.
Vdekjen marr me të mirë
me shpresë të mos vijë
E mirë është toka
Në bark të saj prindërit pushojnë
Sa e bukur do të kish qenë tryeza,
Ku gotat plot verë cakrrojnë
Nuk e duroj dot lakminë e vdekjes
që jetët mbledh në varr.
Tokës nuk i kërkoj dot gjë
kur bie shi, baret janë plot,
grave goja u thahet
unë bëhem pus e qiellin shoh
Se qielli është i mirë
Çfarë ngjitet në të, nuk shihet më,
Lëvdoj heshtjen e atjeshme
që dëgjohet këtu nëpër kisha,
Unë ulem në tokë
me gëzimin që mund ta shoh Zotin në sy
në atë shtrat lulesh erëmirë
me rrush të pjekur si lot në sy fëmije,
në mollët mbledhur në prehër të plakave
që i luten Zotit dimrin ta kalojnë,
Unë hesht që sytë të mos shqetësojë
aty ku vdekja nuk mund të banojë.

(Shqipëroi Eda Merepeza)

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë