“L’Agenzia di Viaggi Magazine”: Shqipëria thyen rekordin për turistët e huaj

Shqipëria po regjistron nivele gjithnjë e më të larta në sektorin e turizmit, të cilat kanë nxitur të ardhurat ekonomike të vendit,


Shqipëria po regjistron nivele gjithnjë e më të larta në sektorin e turizmit, të cilat kanë nxitur të ardhurat ekonomike të vendit, në 6-mujorin e parë të këtij viti,  sipas një artikulli të botuar në të përditshmen italiane “L’Agenzia di Viaggi Magazine”.

Sipas Institutit Shqiptar të Statistikave (Instat), në periudhën janar-qershor, numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar ishte 3 396 932, me një rritje prej 33%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Të dhënat e Bankës së Shqipërisë për bilancin e pagesave tregojnë se, në 6-mujorin e parë të vitit 2023, shpenzimet e vizitorëve të huaj që kanë udhëtuar drejt Shqipërisë kanë arritur në total 1,55 miliardë euro.

Shqipëria ka rezultuar si një nga destinacionet turistike më të preferuara këtë vit

Për Bankën e Shqipërisë, shpenzimet për udhëtime jashtë vendit janë rritur me 37% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave, në tremujorin e dytë shpenzimet e të huajve arritën në 930 milionë euro, me një rritje prej gati 30% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…