Vjosa Osmani: Mirë se vini Ismail Kadare në familjen e madhe të Kosovës!

Në qershor të këtij viti, Presidentja Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka dorëzuar sot shkrimtarit të madh Ismail Kadare, dekretin e nënshtetësisë së Republikës së Kosovës.

Në një postim në rrjetet sociale, Osmani ka ndarë fotot nga takimi, ku i ka dorëzuar Kadaresë dekretin e nënshtetësisë së Kosovës.

“Sot shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare, nderit të kombit tonë, ia dorëzova dekretin e nënshtetësisë së Republikës së Kosovës. Mirë se vini Ismail Kadare në familjen e madhe të Kosovës! Rrëfimet tuaja le të vazhdojnë ta pushtojnë botën duke na kujtuar fuqinë e letërsisë për t`i formësuar perspektivat, sfiduar normat dhe nxitur dialogun”, theksoi Osmani.

Në qershor të këtij viti, Presidentja Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”, më i larti të cilin e jep Republika e Kosovës për personalitetet më të shquara të kulturës, artit, dhe shoqërisë.


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani zhvilloi një vizitë shtetërore dyditore në Shqipëri, ku zhvilloi takime me Presidentin, Bajram Begaj, Kryeministrin Edi Rama, si dhe vizitoi qytetin e Beratit dhe Durrësit.

Lexo më shumë nga

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!

Global 360

Trump pa imunitet, gjyqtarja: Do të ndiqet penalisht!

Donald Trump është i pari ish-president që përballet me akuza penale.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

102-vjeçari që drejton shoqatën “Avni Rustemi” në Amerikë

102 herë që Vasil Malita ynë pret e përcjell shokë e miq, bashkatdhetarë të udhëve të atdheut e në emigracion.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!