Izraeli i konfirmon zyrtarisht Shqipërisë, njohjen për shpëtimin e hebrenjve

Aliza Ben Nun, drejtore politike në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, i dorëzoi Sokol Dedjes, Drejtor i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, pllakatin e njohjes


Nga Dash Frashëri, Botues i “Tirana Diplomat”

Izraeli i konfirmoi zyrtarisht Shqipërisë, njohjen për shpëtimin e hebrenjve vendas dhe strehimin e hebrenjve nga vendet e tjera.

Aliza Ben Nun, drejtore politike në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Izraelit, i dorëzoi Sokol Dedjes, Drejtor i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, pllakatin e njohjes.

Të pranishëm ishin edhe ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj; Shefi i Zyrës për Ballkanin, Dan Oryan, dhe diplomatë nga të vendet.

POSTIMI NË TWITTER

Faleminderit Simona Halperin të Ministrisë së Jashtme të Izraelit, për pritjen e zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Jashtme të Izraelit në Jerusalem. Lidhjet e forta ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit konfirmohen në konsultimet politike. Aliza Bin Noun, duke i dorëzuar Sokol Dedjes,
njohjen nga Izraeli të Shqipërisë, për shpëtimin e hebrenjve vendas dhe strehimin e hebrenjve nga vendet e tjera.

Edhe Ministria e Jashtme e Shqipërisë reagoi.

🤝 Lidhjet e forta ndërmjet #Shqipërisë dhe #Izraelit konfirmohen në konsultimet politike. 📌 Identifikuam mënyra për të thelluar më tej bashkëpunimin. 👉 Krenar për njohjen e #Shqipërisë për shpëtimin e hebrenjve në mes të Shoah. 🇦🇱🤝🇮🇱

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.