Soreca: Të garantohet votimi i emigrantëve, procesi me konsensus

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca, kërkoi sot garantimin e votës së emigrantëve, pavarësisht sfidave dhe problemeve që sjell ky proces.

Von der Leyen: 6 miliardë euro investime për Ballkanin Perëndimor

Presidentja e Komisionit Evropian: Ekonomitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor duhet të sillen edhe më afër ekonomisë së Bashkimit Europian

Soreca: Integrimi jo vetëm çështje teknike, por proces politik dhe ekonomik

I Ngarkuari me Punë i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca inkurajoi sot vijimin e reformave në vend

Delegacioni i BE-së: Dënojmë çdo formë sjelljeje kërcënuese ndaj autoriteteve të drejtësisë

BE-ja mbështet plotësisht të gjithë zyrtarët që punojnë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri

Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian, Veliaj: Tirana, histori suksesi

Projekti “Inclusive EduJobs” është një nismë 3-vjeçare e drejtuar nga Fondacioni Shoqëri e Hapur, në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës dhe Qendrën për Veprim Social dhe Inovacion, e financuar nga Bashkimi Europian.

Soreca takon ambasadorin slloven: Moment kyç për integrimin e Shqipërisë në BE

I Ngarkuari me Punë i Bashkimit Evropian në Tiranë, ambasadori Luigi Soreca zhvilloi sot një takim me ambasadorin e ri të Sllovenisë në Shqipëri, Albín Otruba.

Festivali i Bashtovës, muzikë, aventura në natyrë dhe panair artizanësh

Kalaja e Bashtovës mikpriti këtë fundjavë një festë të organizuar nga projekti EU4Culture i financuar nga Misioni i Bashkimit Europian në Shqipëri.

Sfidat e turizmit sezonal, Europa House mirëpret studentët shqiptarë dhe gjermanë

Europe House mirëpriti 30 studentë të Turizmit të Qëndrueshëm nga Universiteti Eberswalde në Gjermani.

BE: Kurti dhe Vuçiç në Bruksel pa kushte

Bashkimi Europian i ka bërë thirrje si kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ashtu edhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç që ta pranojnë pa kushte ftesën e bllokut për të marrë pjesë në takimin e krizës në Bruksel.

IRCA, trajnime zejtarëve dhe artizaneve të minoritetit rom në Gjirokastër

Projekti financohet nga programi i Bashkimit Europian për Bashkitë, Nalas me Fondet e Bashkimit Europian.