Transporti i gjelbër, taksitë elektrike dhe transformimi i Piramidës tërheqin vëmendjen e medieve gjermane

Transformimi i Tiranës nga një qytet tipik komunist në një metropol i prirur drejt transportit të gjelbër ka tërhequr vëmendjen edhe të mediave dhe blogerëve të huaj.


Transformimi i Tiranës nga një qytet tipik komunist në një metropol i prirur drejt transportit të gjelbër ka tërhequr vëmendjen edhe të mediave dhe blogerëve të huaj.

Një prej tyre është dhe gazetari dhe blogeri i njohur Leo Fellinger, i cili deklaroi se vendimi i kryebashkiakut për të nxitur transportin e pastër ka dhënë rezultat duke ulur ndotjen.

“Rrugën nga Salzburgu në Vjenë për në aeroport e kam bërë me tren elektrik dhe këtu në Tiranë kam përdorur vetëm taksi elektrike! Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, nisi nismën për shkak se në kryeqytetin shqiptar kishte mbi 800 taksi të licencuara, të gjitha prodhonin 3200 ton karbon në vit. Në një përpjekje të madhe, 60% e flotës u këmbye me automjete elektrike në rrugë, këto taksi të gjelbra duken si 100%. Kjo nuk është e gjitha, edhe transporti urban pritet të ndryshojë, me një flotë autobusësh elektrikë së shpejti në rrugët e kryeqytetit, gjë që do të sjellë gjithashtu një ulje të ndjeshme të ndotjes së mjedisit. Uau. Vendosja e një shembulli”, thekson ai.

Leo Fellinger thekson se Piramida është shembulli se si një godinë e ndërtuar për nder të ish liderit komunist shërben tani si qendër IT.

“Ndryshimi nga një këndvështrim komunist në atë demokratik të kulturës është i vështirë. Jo vetëm sepse këtu në Shqipëri ku fëmijët i rrisin në radhë të parë gjyshërit, sepse prindërit janë të zënë me punë, por jo vetëm. Ndonjëherë simbolet janë të thjeshta. Kështu ndodhi në piramidën e Tiranës. Një monument i mbushur me kotësi është ndërtuar për të përkujtuar një diktator, një ekstravagancë e pasur në një vend që raciononte bukën, njerëzit e të cilit mezi hanin. Regjimi më pas përmbyset dhe, më pas vendoset demokracia. Qytetarët ndihen të lirë të përvetësojnë trashëgiminë e saj dhe të përshtaten, jo me shumë respekt, derisa ngarkohet një arkitekt për ta bërë këtë transformim të përhershëm. Kërcënimi bëhet lojë, e mbyllura bëhet e hapur, një simbol i rrënuar brutalist shndërrohet në një vend argëtues me shumë hapësira. Një çlirim. Sot piramida është një qendër IT rinore për teknologjitë krijuese me fokus programimin kompjuterik, robotikën dhe start-up-et e quajtur TUMO Center Tirana”, deklaroi Fellinger.

Ajo që tërheq vëmendjen padiskutim është dhe arti i rrugës dhe muralet.

“Zbuloj ngadalë detaje dhe veçori të veçanta. Një prej tyre është grumbullimi i artit të rrugës dhe muraleve. Arti urban ka shpërthyer këtu vitet e fundit falë disa artistëve vendas dhe një festivali që ka arritur të sjellë edhe artistë të njohur ndërkombëtarisht në Shqipëri. Shumicën e veprave që mund të shihni në muret e ndërtesave të vjetra u krijuan falë Festivalit MurAL, një ngjarje kushtuar artit të rrugës dhe artit në përgjithësi, që solli artistë nga e gjithë bota në Tiranë nga viti 2018 deri në vitin 2022”, u shpreh ai.

Kulinaria është një tjetër arsye për të cilën shumë turistë vijnë në vendin tonë.

“Nga Tirana nisemi me makinë në fshat, në Petrelë. Aty agronomi Sokol Sinani dhe mentori Andrea Shundi realizuan një ëndërr. Duhet të jetë një fermë 100% organike, pa pesticide apo kimikate, vetëm plehra organike dhe konservues natyralë. Emri: “Fustanella Farm” ( https://fustanellafarm.al ). Një fermë që kultivon një gamë të gjerë perimesh, zakonisht bimë vendase por edhe kultura të reja që janë sjellë në Shqipëri vitet e fundit. Ideja u rrit shpejt jo vetëm për t’i dorëzuar produktet në restorantet e pasura partnere, por edhe për të përpunuar të korrat të freskëta në restorantin tonë organik që funksionon sipas parimit “fermë në pirun”. Një kuzhinë që ndjek dhe riinterpreton recetat tradicionale të gatuara prej shekujsh, duke marrë si bazë kuzhinën mesdhetare dhe atë ballkanike. Produktet e mishit të ofruara vijnë nga fermat simotra, por ferma jonë e shpendëve dhe stalla e vogël do të ndërtohen së shpejti. Ekziston gjithashtu një përzgjedhje e verërave dhe pijeve alkoolike shqiptare dhe ndërkombëtare, lëngje frutash të freskëta dhe perime turshi të bëra vetë, të cilat shiten në dyqanin e fermave. Qëllimi është gjithashtu që së shpejti të bëhet një anëtar zyrtar i Sloë Food International. Marrim këshilla nga kamarierët miqësorë dhe vetë shefi dhe darkojmë si mbretër – një përvojë e paharrueshme”, thekson blogeri i njohur Leo Fellinger.

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.