Çelet sezoni turistik në Gramsh, Rama: Turizmi po zhvillohet edhe në bashkitë e vogla


Në qytetin e Gramshit, i cili vitet e fundit është kthyer në atraksion për turistët vendas e të huaj, u çel sezoni turistik.

Kryeministri Edi Rama ndau në rrjetet sociale pamje nga festa e organizuar nga bashkia e Gramshit për çeljen e sezonit turistik.

“Çelet sezoni turistik në Gramsh, përmes një feste të vërtetë në natyrë, ku qindra vizitorë nga e gjitha Shqipëria janë stacionuar buzë Liqenit të Zambakëve në çadra kampingu, duke treguar se turizmi po zhvillohet edhe në ato bashki të vogla në brendësi të territorit ku më parë s’ka qenë traditë”, tha Rama.

Në Liqenin e Zambakëve, rreth 25 kilometra larg nga qyteti i Gramshit, qytetarët ndoqën koncertin e organizuar nga bashkia, si dhe shijuan gatime tradicionale të zonës.

Liqeni i Banjës bashkë me atraksione të tjera si Ujëvara e Sotirës, Liqeni i Zi, Liqeni i Dushkut, peizazhet mahnitëse të pyjeve, fshatrat e agroturizmet, e kanë kthyer Gramshin e fshehur mes maleve në një oaz të mikpritjes turistike.

Nga diga e hidrocentralit të Banjës deri në qytetin e Gramshit, ka mjaft pika çlodhjeje mes një natyre të veçantë.

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.