Peleshi: Marrëveshja e bashkëpunimit ushtarak me Turqinë, shprehje e raportit të ngushtë mes vendeve

Shqipëria dhe Turqia nënshkruan marrëveshje e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën ushtarake.


Shqipëria dhe Turqia nënshkruan marrëveshje e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën ushtarake.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi pjesë e delegacionit shqiptar të kryesuar nga Kryeministri Edi Rama që po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy qeverive, shprehu falënderim për mbështetjen e vazhdueshme që ka dhënë qeveria turke për modernizimin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë.

“Mirënjohje të përzemërt për mikpritjen vëllazërore dhe një falënderim për mbështetjen e vazhdueshme për modernizimin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, aleates sonë dhe partneres strategjike, Turqisë”, tha Peleshi.

Sipas tij, marrëveshja e bashkëpunimit ushtarak mes dy vende, është shprehje e raportit të ngushtë ndërmjet Shqipërisë dhe Turqisë.

“Nënshkrimi i Marrëveshjes së Bashkëpunimit Ushtarak, shprehje e raportit tonë të ngushtë që do të vijojë në interes të stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor, në rajonin e Mesdheut dhe më tej”, u shpreh Peleshi.

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…