Bashkëpunimi midis bibliotekave, ambasadori Canaj takim me Drejtorin e Bibliotekës Kombëtare të Serbisë

Ambasadori i Shqipërisë, Bardhyl Canaj, takon Drejtorin e Bibliotekës Kombëtare të Serbisë, Dr. Vladimir Pistalo.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Drejtorin e Bibliotekës Kombëtare të Serbisë, Dr. Vladimir Pistalo.

Pistalo është një nga shkrimtarët më në zë e autor i shumë veprave.

Në gjuhën shqipe është përkthyer libri i tij: “Tesla – Një potret mes maskave”.

Sipas njoftimit të ambasadës, Dr. Pistalo shprehu kënaqësinë të intensifikojë bashkëpunimin me Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë dhe hartimin e agendave të përbashkëta mes tyre për përkthimin e veprave të shkrimtarëve të të dy vendeve në gjuhët përkatëse.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE NE SERBI

Bashkëbisedim tejet i frytshëm me Drejtorin e Bibliotekës Kombëtare të Serbisë, Dr. Vladimir Pistalo, një nga shkrimtarët më në zë e autor i shumë veprave letrare, të përkthyera në shumë vende të botës, si dhe në gjuhën shqipe libri i tij: “Tesla- Një potret mes maskave”.

Dr. Pistalo shprehu kënaqësinë të intensifikojë bashkëpunimin me Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë dhe hartimin e agendave të përbashkëta mes tyre për përkthimin e veprave të shkrimtarëve të të dy vendeve në gjuhët përkatëse.

Bashkëbisedim tejet i frytshëm me Drejtorin e Bibliotekës Kombëtare të Serbisë, Dr. Vladimir Pistalo, një nga…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Monday, February 5, 2024

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…