Dritëroi bën dritë edhe me mungesën e tij fizike…

Ky BURRË i ndritur i Kombit tonë, është NJERIU që ka ndikuar fuqishëm në ndjesitë dhe shijet e mija estetike


Nga Ilir Çumani

Ky BURRË i ndritur i Kombit tonë, është NJERIU që ka ndikuar fuqishëm në ndjesitë dhe shijet e mija estetike për artin dhe kulturën në përgjithësi, e rrjedhimisht, ka ndikuar edhe në një pjesë të qënësishme të formimit dhe karakterit tim.

Gjithçka më mungonte që nga fëmijëria, më kompesohej ndjeshëm prej letërsisë dhe krijimtarisë së begatë të penës së DRITËROIT të madh, krijimtaria e të cilit për mua ishte një melhemë për shërimin e plagëve të shpirtit tim të trazuar e vetmitar.

Që nga fëmijëria e kam dashur, e kam adhuruar për gjatë gjithë jetës time letërsinë e Tij, sepse ajo mbështetej në kulturën, zakonet dhe traditën më të mirë të njerëzve të thjeshtë e punëtorë, në sakrificat, brengat e dhimbjet proverbiale të popullit të cilit ai i përkiste….

Jam fatlum që kam jetuar epokën e Dritëroit, dhe isha pjesë e miqësisë së tij për afro 35 vjet…..

Në këtë foto, kemi dalë në shtëpinë e Tij, në vitin 1996.

Dritëroi gjithmonë do të lëshoj #DRITË edhe me mungesën e Tij fizike në jetën e të gjithë shqiptarëve përmes jetës dhe veprës së pavdekshme që ka lënë pas….

Të falemi në jetë të jetëve DRITËRO!

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra