Amedeo Modigliani, mishërimi i një artisti tragjik

Veprat e tij formale karakterizohen nga një zgjatim i formës njerëzore dhe fytyrave të ngjashme me maskat


Nga Albert Vataj

Amedeo Modigliani ishte mishërimi i një artisti tragjik. Megjithëse ai krijoi qëllimisht një jetë në të cilën kaosi, varfëria dhe dënimi fshiheshin në çdo cep, ai ishte një artist pjellor. Ai skicoi me furi, ndonjëherë duke vizatuar mbi 100 skica në ditë, por shumë nga veprat e tij ose humbën, u dhuruan ose në disa raste u shkatërruan nga vetë Modigliani. Tema e tij e preferuar ishte forma njerëzore, duke pikturuar ngjashmëritë e artistëve të tjerë, si Pablo Picasso, Diego Rivera, Max Jacob dhe Juan Gris, të cilët ishin të gjithë për artistin. Veprat e tij formale karakterizohen nga një zgjatim i formës njerëzore dhe fytyrave të ngjashme me maskat, Al.

Një kërkim për “vetveten” e një personi i cili shprehet në imobilizmin e padepërtueshëm të fytyrave të portretizuara dhe në sytë enigmatikë që përshkruhen ndonjëherë pa bebëzat.

Realizimi i veprës “L’ebrea” (1908) tregon rritjen e artit të tij, i cili padyshim pasqyron “periudhën blu” të  Picasso dhe simbolikën e Lautrec, por që tashmë na lejon të identifikojmë një gjuhë më komplekse dhe më të thelluar të njeriut dhe të ligësisë së tij në një periudhë të errët historike, në të cilën fillojnë të shfaqen nacionalizma të rrezikshme dhe ekstremiste.

“Hebreu”, si dhe pesë veprat e tjera të tij, është ekspozuar në “Salon des Indépendants” në Paris dhe përuron fillimin e një stili të ri që do të piqet shpejt dhe nuk do të jetë i barabartë në botë. Një stil në të cilin zbukurimi i artistit përmbahet brenda syve të mëdhenj të karakterizuara nga një vështrim misterioz, që u mungon edhe kthjelltësia.

Kushdo që pozoi për të, pajtohet në pohimin e “të qenit i zhveshur në shpirt” në atë realizim të shpejtë dhe asnjëherë të papërshtatshëm që gjen lidhje për një periudhë të shkurtër kohore edhe në një pasion tjetër të madh të tij, skulpturës, i detyruar të braktisë për shkak të përkeqësimit të problemeve të tij me frymëmarrjen për shkak të pluhurit të krijimeve të tij.

I ngopur me përhapjen e impresionizmit , ai u zhvendos nga Montmartre në Montparnasse, duke kërkuar horizonte të reja artistike dhe duke debatuar midis dy rrymave të mëdha mbizotëruese që padyshim ndikojnë në artin e tij, por për të cilin ai kurrë nuk do të jetë pjesë e tij:  kubizmi  dhe Fauvizmi i lartpërmendur .

Arti i tij ngadalë arrin pjekurinë që ai aspiron, por stili i jetës së tij, i shënuar nga abuzimi i alkoolit dhe drogës, minon gjithnjë e më shumë fizikun e tij të brishtë.

Falë përvojës së tij të shkurtër si skulptor, Modigliani përvetëson disa teknika mbi qëndrueshmërinë e formës dhe gjithashtu zhvillon një aftësi të shquar të sintezës vëllimore dhe lineare që ai do të transferojë në kanavacë, duke i dhënë secilit imazh të portretizuar një dendësi kromatike singulare që gradualisht bëhet gjithnjë e më e përshkruar, duke krijuar një universi njerëzor i populluar nga figura të sheshta, plot trup dhe të stilizuara mirë.

Në vitin 1914 ai u takua me Beatrice Hastings, një poete dhe shkrimtare e njohur angleze, me të cilën jetoi një marrëdhënie mjaft të stuhishme, e destinuar të zbehej në më pak se dy vjet.

I prekur nga problemet ekonomike të shkaktuara nga vështirësia e shitjes së veprave të tij, në vitin 1916 ai u takua me studiuesin polak  Léopold Zborowski, një tregtar i njohur i artit, i cili arriti ta ndihmojë atë në shitjen e pikturave të tij.

Megjithëse artisti është i vetëdijshëm se ende nuk ka shumë vite jetë para tij, ai vazhdon të pikturojë dhe më 3 dhjetor 1917 ai përuron ekspozitën e parë solo në Galeritë Berthe Weil .

Sidoqoftë, ai u detyrua të mbyllte ekspozitën vetëm disa orë pas inaugurimit të saj nga shefi i policisë pariziane, i skandalizuar nga pikturat e tij dhe nga ato lakuriqësi femra të konsideruara të turpshme.

Falë Zborowski, emri i tij fillon të përhapet dhe portretet e tij të pazakonta, për të cilat ai mban fizionominë e personit, por zgjat qafën dhe deformon kokën gjithnjë e më shumë, që merr formën e harqeve të theksuara dhe të holla pothuajse për të kujtuar Arkitektura gotike, ato shikohen me pak më shumë interes.

Një kuriozitet, megjithatë, që nuk e lejon atë të shkojë përtej shitjes së disa pikturave për disa franga.

Pas disa marrëdhënieve të stuhishme, Modigliani takon dashurinë e tij të madhe, të vërtetë, te një piktor francez në fillim të karrierës së tij,  Jeanne Hébuterne, me të cilën do të shkojë të jetojë në Provence dhe me të cilin do të ketë një vajzë.
Në këto vitet e fundit të jetës, Jeanne bëhet subjekti kryesor artistik i Modigliani. Qëndrimi i çiftit në Provence nuk zgjati shumë dhe familja u zhvendos përsëri në Montparnasse, në një atelier që iu dha atij nga shoku tani i madh i piktorit Zborowski .

Më 24 janar 1920 , Modigliani ndërroi jetë në moshën 36-vjeçare, i dërrmuar nga tuberkulozi, por edhe nga alkooli dhe droga.

Prindërit e Jeanne, të cilët gjithnjë kishin kundërshtuar bashkimin e gruas së re me Modigliani, e çojnë atë në banesën e tyre. Por gruaja, e humbur tashmë në dashurinë me artistin, shtatzënë në muajin e nëntë të fëmijës së saj të dytë, vret veten duke u hedhur nga dritarja.

Jo pak janë këngëtaret dhe shkrimtarët që i bënë homazhe dashurisë së madhe të Modigliani, kësaj gruaje të re të ëmbël, që nuk mundi të vazhdonte jetën pa partnerin e saj të dashur.
Prindërit e Jeanne, në vitin 1930, u pajtuan për transferimin e trupit të vajzës së saj në varrezat pariziane të Bagneux, ngjitur me varrin e Modigliani. Kështu lexon epitafin e tij: ” Shoku i devotshëm në sakrificën përfundimtare”.

Këtij artisti të jashtëzakonshëm të aftë për të shprehur një energji të madhe në pikturat e tij, pavarësisht se i kufizuar thellësisht nga shëndeti i paqëndrueshëm, i kushtoj të dashurës një koleksion të madh të veprave të tij, të shoqëruara me mendime për artin dhe temperamentin e tij.

Muzhaqi: Rinia në qendër të reformave për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët vazhdon konsultimet për të formësuar ligjin “Për Rininë” dhe “Për Vullnetarizmin”

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Muzhaqi: Rinia në qendër të reformave për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët vazhdon konsultimet për të formësuar ligjin “Për Rininë” dhe “Për Vullnetarizmin”