Ambasadorja Faber takim lamtumire me Yuri Kim

Ambasadorja Shqipërisë në SHBA u takua me Zëvendës Ndihmës Sekretaren e Shtetit, Yuri Kim


Ambasadorja në detyrë e Shqipërisë në SHBA, Floreta Faber, u takua me ish-ambasadoren e SHBA në SHqipëri, Yuri Kim, tashmë në detyrën e Zëvendës Ndihmës Sekretares së Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroazinë.

Pas largimit të ambasadores Kim diplomacinë amerikane në Tiranë do ta përfaqësoj David J. Kostelancik i cili ka shërbyer edhe më parë si diplomat në vendin tonë.

Postimi i Zyrës së Cështjeve për Europën dhe Euroazinë

Shqipëria është një partner i vlefshëm në Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe NATO-s, duke përfshirë edhe qëndrimin kundër pushtimit rus të Ukrainës. Ushtruesja si Zëvendës Ndihmës Sekretare e Shtetit, Yuri Kim u takua me ambasadoren Floreta Faber, për ta uruar për përfundimin e suksesshëm të më shumë se 8 viteve si ambasadore e Shqipërisë në SHBA. Jemi krenarë që e quajmë Shqipërinë mike dhe aleate.

Postimi i ambaadores Floreta Faber

Ishte mbresëlënëse takimi me ambasadoren Yuri Kim në pozicionin e saj të ri si Ushtruese e Detyrës së Ndihmë Sekretares së Shtetit. I uroj shumë suksese në detyrën e re. Shqipëria dhe populli shqiptar janë të lumtur që kanë një mik të madh tek ajo.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…