Xhaçka takon Koopman: Shqipëria, performancë shumë të mirë në rrugën drejt BE-së

Ministrja e Jashtme takon drejtorin e përgjithshëm të Drejtorisë së Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Gert Jan Koopman.


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka takoi sot drejtorin e përgjithshëm të Drejtorisë së Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Gert Jan Koopman.

Pas, takimin Xhaçka u shpreh se me Koopman diskutuan për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE dhe situatën gjeopolitike në rajonet fqinje të BE-së, të krijuar për shkak të agresionit rus në Ukrainë.

“Ndamë të njëjtin mendim për performancën shumë të mirë që Shqipëria ka bërë në rrugën e saj drejt BE-së dhe se duhet të vazhdojmë me hapat e mëtejshëm brenda 2023”, theksoi Xhaçka në një reagim në rrjetet sociale.

💼 Takim shumë i mirë me Drejtorin e Përgjithshëm të Drejtorisë së Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e…

Posted by Olta Xhacka on Friday, May 19, 2023

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.