“Il Sole 24” promovon Shqipërinë, Rama: Mirëpritëm rekordin e mbi 747 mijë vizitorëve italianë

Kryeministri Rama ndau në rrjetet sociale shkrimin e gazetës prestigjioze italiane “Il Sole 24” mbi Shqipërinë turistike.

“Designboom”: Piramida e Tiranës, transformimi dramatik i muzeut të diktatorit

E përditshmja italiane “Designboom” shkruan për transformimin e Piramidës si një qendër e re kulturore

“Voloscontato”: Vizitoni Shqipërinë, ku fshihen thesare natyrore!

Malet, burimet dhe shkëmbinjtë krijojnë një panoramë unike, për një eksperiencë autentike në vjeshtë për turistët italianë që kërkojnë aventura të paharrueshme.

“L’Agenzia di Viaggi Magazine”: Shqipëria thyen rekordin për turistët e huaj

Shqipëria po regjistron nivele gjithnjë e më të larta në sektorin e turizmit, të cilat kanë nxitur të ardhurat ekonomike të vendit,

“Il Quotidiano d’Italia”: Shqipëria, një vend në zhvillim

Shqipëria është një vend në zhvillim që po përpiqet të integrohet në Bashkimin Evropian dhe të përmirësojë kushtet e saj ekonomike dhe sociale, sipas “Il Quotidiano d’Italia”.

“Oipa Magazine”: Sa kushton një javë pushime në Shqipëri në shtator?

Shqipëria është kthyer në “tokën e premtuar” për italianët e etur për të kaluar pushimet verore larg zemërimit, stresit dhe parave të pamjaftueshme.

Revista italiane “Left”: Zbulimi i Shqipërisë. Shqiptarët sipas masmedias!

Në “Libero”, Edi Rama e quajti Melonin “tigër” të politikës dhe Shqipërinë si “Itali e vogël”.

“L’agenzia SiViaggia”: Në Shqipëri ekziston një qytet muze magjepsës, Gjirokastra

Trashëgimia e saj është e pamasë, e njohur edhe nga UNESCO, dhe rrugët e saj me kalldrëm janë sugjestionuese,

”Panorama”: Një vit i artë për Shqipërinë që gjen edhe naftë

“Pasi u bë Eldoradoja e re e turizmit, a do të bëhet Shqipëria edhe një fuqi nafte me një Fond Sovran?”, shkruajnë Stefano Piazza dhe Giovanni Brussato për gazetën italiane ”

Rama për LA7: Italia është avokati më i madh i Shqipërisë drejt BE-së

Kryeministri tha se ka dhe një qëllim kombëtar të Shqipërisë për t’u bërë anëtar i plotë i BE-së ku Italia është avokati ynë më i madh.