Koçiu: Zgjerim i bashkëpunimit me Azerbajxhanin edhe në sektorin e shëndetësisë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në Baku në mbledhjen e Komitetit të Përbashkët Shqipëri-Azerbajxhan.


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në Baku në mbledhjen e Komitetit të Përbashkët Shqipëri-Azerbajxhan.

Koçiu në një postim në rrjetet sociale e cilësoi këtë mbledhje një moment historik për zgjerimin e bashkëpunimit midis dy vendeve tona edhe në sektorin e shëndetësisë.

“Në mbledhjen e Komitetit të Përbashkët ndërmjet Shqipërisë dhe Azerbajxhanit të bashkëkryesuar nga Belinda Balluku, zëvendëskryeministre dhe ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë së Shqipërisë dhe Parviz Shahbazov, ministër i Energjisë së Azerbajxhanit, duke shënuar një moment historik për zgjerimin e bashkëpunimit midis dy vendeve tona edhe në sektorin e shëndetësisë”, shkruan Koçiu.

Ministrja Koçiu theksoi se “në mbledhje shkëmbyem mendime mbi prioritetet e agjendës së partneritetit tonë dhe fushat me potencial të madh për bashkëpunim në fushën e sëmundjeve jo të transmetueshme dhe promovimi i stilit të jetesës së shëndetshme; shkëmbimin e përvojës dhe praktikave më të mira për shëndetin mendor dhe mbështetjen psiko-sociale, veçanërisht për grupet vulnerabël si dhe vendosjen e marrëdhënieve midis institucioneve tona të edukimit shëndetësor”.

Gjatë kësaj mbledhje pjesëmarrësit diskutuan gjithashtu sot në detaje çfarë duhet të bëjnë në të ardhmen, në fushat e interesit të përbashkët, siç është energjia, ekonomia, bujqësia, kultura, arsimi, shëndetësia etj.

(ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1