Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy familiarët e viktimave të konfliktit izraelito- palestinez.


Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy familiarët e viktimave të konfliktit izraelito- palestinez.

“Mendoj se nuk ka nevojë të thuhet asgjë”, komentoi Papa.

“Unë besoj se përballë vuajtjes së këtyre dy vëllezërve, që është vuajtja e dy popujve, nuk mund të thuhet asgjë. Ata patën guximin të përqafoheshin me njëri-tjetrin. Dhe ky nuk është vetëm guxim, por është dëshmi e dëshirës së paqes duke përqafuar njëri-tjetrin”, theksoi Papa.

“Të dy kanë humbur anëtarë të familjes. Familja është shpërbërë nga kjo luftë. Ç’dobi ka lufta? Të lutemi për t’i dhënë fund këtyre luftërave”, shtoi Papa.

“Le të mendojmë për fëmijët në këtë luftë në shumë luftëra, çfarë të ardhme do të kenë ata? Fëmijët ukrainas që vijnë në Romë nuk dinë të buzëqeshin. Fëmijët në luftë humbasin buzëqeshjen’’, theksoi Ati i Shenjtë.

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1