Programi i CMG-së “Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” transmetohet në Francë

Programi “Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” fokusohet në tema të tilla si zhvillimi i gjelbër, qytetërimi ekologjik, sundimi i ligjit, prosperiteti i përbashkët, mbrojtja e trashëgimisë kulturore etj.


Sipas njoftimit të gazetës “European Times”, me rastin e vizitës shtetërore të Presidentit të Kinës, Xi Jinping në Francë, programi “Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” i prodhuar nga CMG, u transmetua më 2 maj në mediat kryesore franceze si “Daily Motion” etj.

Programi “Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” fokusohet në tema të tilla si zhvillimi i gjelbër, qytetërimi ekologjik, sundimi i ligjit, prosperiteti i përbashkët, mbrojtja e trashëgimisë kulturore etj. Ky program përzgjedh me kujdes citime nga fjalimet, artikujt e bisedat e rëndësishme të Presidentit Xi Jinping. Citimet klasike demonstrojnë gjallërisht urtësinë e jashtëzakonshme politike dhe trashëgiminë e thellë historike dhe kulturore të Presidentit Xi Jinping, si dhe tregojnë vlerën globale të epokës së re nga kultura tradicionale kineze. Programi tregon kulturën kineze, aludimet dhe mençurinë kineze nga një perspektivë ndërkombëtare, duke hapur një dritare për popullin francez, për të kuptuar mendimet e qeverisjes së Presidentit Xi, duke i treguar botës origjinën kulturore dhe mençurinë e thellë të modernizimit të stilit kinez.

Mësohet se ,“Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” do të transmetohet vazhdimisht në “DailyMotion”, “Entreprendre”etj. Gjithashtu programi do të transmetohet në afro 100 media kryesore në Evropë dhe në mbarë botën.

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.