Gonzato: Sipërmarrjet sociale, pasuritë e fituara përmes krimit e korrupsionit i kthehen komuniteteve

Kreu i delegacionit të BE, Silvio Gonzato ishte i pranishëm në Durrës së bashku me ministrin e Brendshëm, Taulant Balla


Kreu i delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Silvio Gonzato ishte i pranishëm në vizitën në Durrës së bashku me ministrin e Brendshëm, Taulant Balla ku panë nga afër se si apartamenti i një zyrtari të lartë ishte kthyer në një qendër sociale.

Në një reagim në rrjetet sociale, Gonzato tha se “korrupsioni dhe krimi i organizuar grabisin burimet që i përkasin komunitetit”.

“Në Durrës isha dëshmitar se si pasuritë e fituara përmes korrupsionit dhe krimit mund t’i kthehen komuniteteve lokale. Sot përuruam “Qendrën e Artit dhe Aktivizmit” në një apartament që më parë i përkiste një ish-prokurori të korruptuar”, informoi ai.

Kjo sipërmarrje sociale është mundësuar nga projekti TËIST, financuar nga BE-ja. Qendra pret krijues të rinj që të mësojnë teknika të reja dhe të prodhojnë art.

“Qendra është rezultat i partneritetit mes BE-së, qeverisë shqiptare, bashkisë së Durrësit dhe shoqërisë civile shqiptare dhe italiane.

“ Siç i thashë dhe ministrit Taulant Balla, ne duhet ta përshkallëzojmë këtë lloj projekti. Krijimi i një Zyre për Rekuperimin e Pasurive mund të jetë një kontribut i mirë”, u shpreh ambasadori i BE-së Silvio Gonzato.

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës