King-Smith takon Celibashin: Reforma Zgjedhore të miratohet përpara zgjedhjeve parlamentare

Ambasadori britanik, Alastair King-Smith u takua me Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi për të konfirmuar mbështjen e Mbretërisë së Bashkuar për Komisionin.


Ambasadori britanik, Alastair King-Smith u takua sot me Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi për të konfirmuar mbështjen e Mbretërisë së Bashkuar për Komisionin.

Siç bëri të ditur ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, ambasadori bëri thirrje për të miratuar Reformën Zgjedhore përpara zgjedhjeve parlamentare, përfshirë rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

“Të gjitha perspektivat politike duhet të përfshihen në debatin mbi Reformën Zgjedhore”, tha ai.

Së fundmi, ka nisur punën komisioni i posaçëm për Reformën Zgjedhore me bashkëdrejtues Damian Gjiknurin nga PS dhe Enkelejd Alibeaj nga PD.

Komisioni ka zhvilluar dy seanca deri tani online, pasi mbledhjet fizikisht janë bllokuar nga deputetë të opozitës.

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve herë pas here i ka bërë thirrje Kuvendit të adresojë ndryshimet e domosdoshme pas një vendimi të Gjykatës Kushtetuese, ndërkohë që ka theksuar nevojën e miratimit të reformës kohë para zgjedhjeve, për të mundësuar kohën e duhur për zbatimin e saj.

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës