“El Nacional”: Shqipëria, destinacioni turistik në modë!

Cristina Hidalgo për gazetën spanjolle ”El Nacional”: Shqipëria ka qenë e fshehur për një kohë të gjatë, por jo më!


Shqipëria ka qenë e fshehur për një kohë të gjatë, por jo më, shkruan Cristina Hidalgo për gazetën e njohur spanjolle ”El Nacional”.

Vendi, i vendosur në juglindje të Gadishullit Ballkanik, është bërë modë vitet e fundit dhe kompanitë e mëdha spanjolle turistike, si ”Meliá” dhe ”Iberia”, po marrin pjesë në këtë fenomen.

Kompania e drejtuar nga Gabriel Escerrer, në fakt, tashmë është kompania më e madhe e hoteleve në vend dhe planifikon hapje të reja, gjë që ka ngjallur interesin e zinxhirëve të tjerë si ”Hyatt” apo ”Marriot”. Linja ajrore ”Iberia” do të nisë linjën pas vetëm dy muajsh, në fillim të sezonit.

”Ne kemi parë një rritje të dukshme të numrit të spanjollëve në Shqipëri, pasi ka gjithnjë e më shumë kërkesë”, tha kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në FITUR.

Rritja është e tillë që në vitin 2023, aeroporti i Tiranës kishte rritjen më të shpejtë në Evropë sipas statistikave të aviacionit civil. Dhe vetë Shqipëria ka qenë vendi i tretë me rritjen më të lartë turistike në botë, pas Katarit dhe Arabisë Saudite.

”Të jesh i treti pa një Kupë Bote është një lajm shumë i mirë”, shton ai.

Turizmi tashmë është në rrugën e tij për të qenë motori i ekonomisë shqiptare, megjithëse pranojnë se kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë për t’iu afruar shifrave të destinacioneve kryesore në Evropë.

”Ne nuk konkurrojmë me Spanjën, Italinë apo Kroacinë sepse janë gjigantë”, pranon ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro.

Megjithatë, ajo kujtoi se disa vite më parë ishte ”shumë e vështirë për ta të bindnin ‘Melian’ për të hapur një hotel në Shqipëri dhe tani ‘është e pandalshme”.

Epo, jo vetëm firma spanjolle, por edhe grupe si ”Hyatt”, ”Marriott” dhe zinxhirë të tjerë ndërkombëtarë kanë hyrë me forcë atje.

”Iberia” do të ofrojë më shumë se 30 000 vende këtë verë

”Iberia” do të fluturojë për në Tiranë, për herë të parë këtë verë. Ky destinacion i ri do të shtohet më 28 mars, kur fillon sezoni i lartë në sektorin e linjave ajrore. Linja ajrore do të kryejë tre fluturime javore nga Madridi në aeroportin e Tiranës.

Deri më sot, vetëm linja ajrore hungareze me kosto të ulët ”Wizz Air” fluturon direkt mes Madridit dhe Tiranës. Megjithatë, kryeqyteti i Shqipërisë do të ketë edhe tre lidhje direkte në javë nga aeroporti Madrid-Barajas kur të nisë ”Iberia”, i cili do të fluturojë çdo të martë, të enjte dhe të dielë në sezonin veror.

Konkretisht, kompania do ta operojë këtë linjë me avionë tip ”A320neo”, të cilët kanë kapacitet për 186 pasagjerë. Kështu, midis prillit dhe tetorit, Iberia do të ofrojë gjithsej 32 364 vende midis Spanjës dhe vendit ballkanik.

”Meliá” bëhet zinxhiri më i madh i hoteleve në Shqipëri

”Meliá” hapi hotelin e parë në Shqipëri në vitin 2022 dhe dy të tjerë në 2023. Por, aktualisht ka 13 të tjerë në proces hapjeje. Kompania ”Mallorcan” dëshiron të udhëheqë zhvillimin e këtij destinacioni turistik mesdhetar dhe do të shtojë 3 000 dhoma në dy vitet e ardhshme. Projektet e fundit, në fakt, sapo janë firmosur në vitin 2024, ”ME Tirana” dhe ”Meliá Velipoja”.

Presidenti dhe CEO i kompanisë së hotelerisë, Gabriel Escerrer, zbuloi gjithashtu se ka një angazhim të fortë nga ana e sektorit publik dhe privat për të hapur dyert e Shqipërisë ndaj turizmit ndërkombëtar duke pasur parasysh potencialin e madh që ky vendi ka.

Escarrer, i cili mburrej se ”Meliá” ka qenë gjithmonë një pioniere në hapjen e destinacioneve të reja në mbarë botën, siguroi se nuk ka asnjë vend tjetër në pellgun e Mesdheut me kaq shumë trashëgimi dhe që është i qëndrueshëm. Që i jep asaj “një avantazh konkurrues” si destinacion. Në përgjithësi, ekzekutivi mburret se ”Meliá” është bërë “zinxhiri i parë i hoteleve në Shqipëri”.

Rilindja e Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama pranoi se Shqipëria ka qenë vendi më i izoluar në Evropë prej vitesh. ”Ne ishim si Koreja e Veriut në vitet ’90, sepse ishte një vend komunist, nuk kishim marrëdhënie me asnjë vend, por u larguam”, thotë ai.

Ai tregoi gjithashtu se kanë përjetuar një tranzicion të ndërlikuar, me shumë ndryshime dhe probleme sigurie, por siguroi se e kanë kthyer situatën dhe janë bërë një vend i sigurt, ku asnjë turist i huaj nuk ka pësuar dëm apo problem.

Ai gjithashtu komentoi se janë duke punuar për anëtarësimin e tyre të ardhshëm në Bashkimin Evropian. Gjithashtu, kreu shqiptar vuri në dukje rëndësinë e qëndrueshmërisë në vend.

”Duhet të jemi të kujdesshëm në zhvillimin e turizmit dhe të balancojmë tani me të nesërmen, nevojën për të pasur më shumë të ardhura turistike dhe për të ruajtur natyrën”, tha ai.

Rama beson se ata janë shumë me fat që kanë një vend të vogël, vetëm 28 mijë km², i cili shquhet pikërisht për të qenë shumë i larmishëm duke pasur dy dete dhe nëntë lumenj, si dhe shumë male.

“Në një distancë të shkurtër mund të gjeni peizazhe si ato të Spanjës, Zvicrës, Amerikës së Veriut ose Amerikës së Jugut”, tha ai.

Spanja dhe Shqipëria do të bashkëpunojnë në nivel turistik

Krahas angazhimit të markave spanjolle në destinacion, qeveria spanjolle është e vendosur të bashkëpunojë me Shqipërinë për të nxitur ardhjen e vizitorëve nga vendi ynë. Në fakt, pikërisht këtë javë dhe duke përfituar nga vizita e Edi Ramës në FITUR, kryeministri u takua me Pedro Sanchez në Moncloa dhe të dy vendet kanë rënë dakord të bashkëpunojnë në çështjet e turizmit.

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…