Britania e Madhe, paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Pajisjet me vlerë 92 milionë paund do të prokurohen në muajt e ardhshëm përmes Fondit Ndërkombëtar për Ukrainën.


Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar një paketë të re ndihme për mbrojtjen ajrore për Ukrainën.

Lajmi u bë i ditur sot në një takim të ministrave të mbrojtjes nga Forca e Përbashkët Ekspeditare.

Pajisjet me vlerë 92 milionë paund do të prokurohen në muajt e ardhshëm përmes Fondit Ndërkombëtar për Ukrainën.

Qeveria britanike tha se pajisjet do të rrisin aftësinë e Ukrainës për të “mbrojtur infrastrukturën e saj kritike kombëtare, popullsinë civile dhe personelin e vijës së parë.

“Paketa do të sigurojë radar për të ndihmuar në mbrojtjen nga sulmet pa dallim ruse, si dhe armë dhe një sasi të konsiderueshme municionesh.”

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.