Bergner: Zbatim i shpejtë i vendimeve detyruese të Kushtetueses për ligjin zgjedhor

Ambasadori gjerman, Karl Bergner takoi Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, për të diskutuar mbi gjendjen aktuale të reformës së ligjit zgjedhor në Shqipëri.


Ambasadori gjerman, Karl Bergner takoi dje Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, për të diskutuar mbi gjendjen aktuale të reformës së ligjit zgjedhor në Shqipëri.

Ambasadori Bergner nënvizoi nevojën për zbatimin e shpejtë dhe të plotë të vendimeve detyruese të Gjykatës Kushtetuese shqiptare për ligjin zgjedhor si dhe rekomandimet e OSBE/ODIHR, të cilat pasqyrojnë edhe pritshmëritë e partnerëve ndërkombëtarë të Shqipërisë, njoftoi ambasada gjermane në Tiranë.

Ai theksoi se, të gjitha grupet politike dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë kanë përgjegjësinë të kontribuojnë në mënyrë konstruktive dhe me frymë bashkëpunimi në procesin e vazhdueshëm të reformës së ligjit zgjedhor dhe të arrijnë një marrëveshje deri në fund të korrikut. Kjo edhe në respekt të qytetarëve të Shqipërisë.

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.