Nikolla: Gratë e lira janë treguesi më domethënës i një shoqërie të lirë

Konferenca e Rrjetit Parlamentar “Gra të lira nga dhuna”, bashkorganizuar nga Kuvendi i Shqipërisë dhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës


Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, tha se, “gratë e lira janë treguesi më domethënës i një shoqërie të lirë”.

E pranishme në ceremoninë e hapjes së Konferencës së Rrjetit Parlamentar “Gra të lira nga dhuna”, bashkorganizuar nga Kuvendi i Shqipërisë dhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës për herë të parë në Tiranë, Nikolla, theksoi se, “liria e grave nga cilado formë e dhunës është pasqyra ku shoqëria sheh vetveten”.

“Kontributi për lirinë e grave është pjesë e luftës për emancipimin e shoqërive tona. Liria e grave, vështirësohet dhe ngadalësohet nga pabarazia gjinore dhe dhuna. Çlirimi i grave nga dhuna nuk është një betejë dhe as nuk mund të realizohet me dekrete, zgjidhje teknike dhe numerike, por është një proces adaptiv”, u shpreh Nikolla.

Gjatë fjalës së saj, Nikolla vuri në dukje se, për suksesin në këtë luftë, duhet të jemi të qartë për vizionin dhe premisat nga duhet të nisemi.

“Gratë bëhen më të lira jo vetëm nëse fuqizohen ekonomikisht e politikisht, por edhe kur shoqëria në të gjitha nivelet dhe institucionet e saj, edukohen për ta zhvilluar, garantuar dhe mbrojtur këtë liri”, deklaroi Nikolla. (ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1