Balluku: Aviacioni civil në Shqipëri, rritje si në asnjë vend tjetër në Europë

Zhvillimi i aviacionit civil ishte në fokus të takimit mes zv/kryeministres Belinda Balluku, njëheraz edhe ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe drejtorit Rajonal të ICAO për Europën dhe Atlantikun e Veriut.


Zhvillimi i aviacionit civil ishte në fokus të takimit mes zv/kryeministres Belinda Balluku, njëheraz edhe ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe drejtorit Rajonal të ICAO për Europën dhe Atlantikun e Veriut.

Balluku ka ndarë detaje mbi takimin me drejtorin Rajonal të ICAO për Europën dhe Atlantikun e Veriut, Nicolas Rallo.

“Diskutuam mbi zhvillimin e aviacionit civil në Shqipëri, i cili në vitet e fundit ka një rritje të konsiderueshme, si asnjë vend tjetër në Europë”, shkruan Balluku.

Balluku më tej shkruan se Shqipëria ka njohur rritje të konsiderueshme në fushën e aviacionit civil dhe kjo dhe për shkak të një strategjie të qartë të qeverisë së Shqipërisë.

“Një zhvillim i bazuar mbi një strategji të qartë të hartuar nga Qeveria Shqiptare prej disa vitesh, përmes rritjes së aksesit të qytetarëve në aviacion bazuar tek liberalizimi dhe konkurrenca. Gjithashtu edhe investimet për përmirësimin e infrastrukturës aeroportuale. Në proces kemi të tjera projekte, si aeroporti i Vlorës dhe ai i Gjirokastrës, të cilat do të zhvillojnë akoma edhe më shumë këtë sektor”, përfundon Balluku.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1