Inaugurohet Qendra Kombëtare e Pritjes për Viktimat e Trafikimit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Albana Koçiu, së bashku me Të ngarkuarin me Punë të Ambasadës së SHBA, David Wisner, morën pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Qendrës Kombëtare të Pritjes për Viktimat e Trafikimit


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Albana Koçiu, së bashku me Të ngarkuarin me Punë të Ambasadës së SHBA, David Wisner, morën pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Qendrës Kombëtare të Pritjes për Viktimat e Trafikimit, e cila që nga hapja e saj në vitin 2003 ka trajtuar dhe rehabilituar rreth 700 gra, vajza dhe fëmijë, viktima të trafikimit.

Kjo Qendër synon që viktimat e trafikimit, vajza dhe gra të marrin një profesion dhe të aftësohen për tregun e punës në mënyrë që të përballojnë një jetë dinjitoze pas rehabilitimit të tyre.

MSHMS vijon angazhimin e saj për zgjerimin e kapaciteteve për pritjen dhe rehabilitimin e viktimave të trafikimit duke ofruar shërbime të integruara psiko-social sipas standardeve europiane.

Qendra u ndërtua me mbështetjen financiare prej afro 500,000 dollarësh nga ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe do të ofrojë strehim të sigurt, shërbime psikologjike dhe integrim në shoqëri për viktimat e trafikimit.

Gjatë ceremonisë, Wisner nënvizoi angazhimin e Shteteve të Bashkuara për partneritet me Shqipërinë në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore dhe për të ndihmuar ata që kanë më shumë nevojë. (ATSH)

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.