Gogu: Institucionet e pavarura, kontribut në progresin e integrimit europian

Nënkryetari i Këshillit Kombëtar për Integrimin, Toni Gogu nënvizoi rëndësinë e kontributit të drejtuesve të institucioneve të pavarura për të thelluar e forcuar progresin e Shqipërisë në integrimin europian.


Nënkryetari i Këshillit Kombëtar për Integrimin, Toni Gogu nënvizoi sot rëndësinë e kontributit të drejtuesve të institucioneve të pavarura për të thelluar e forcuar progresin e Shqipërisë në integrimin europian.

Në fjalën e mbajtur në mbledhjen e këtij komisioni ku të ftuar janë drejtues të institucioneve të pavarura të drejtësisë, Gogu u shpreh se integrimi europian është një vullnet i palëkundur.

“Mund të ketë edhe qasje që për ne si shumicë parlamentare nuk janë qasjet e duhura, si trajtimi i integrimit europian si një asimilim ku ne humbasim çdo vlerë tonën shoqërore kombëtare dhe fillojmë sillemi si ekspertë të integrimit, por edhe ta trajtojmë integrimin si tribalizëm politik ku të ruajmë ‘fisin’ tonë politik nga ajo që të gjithë e kemi pritur, që është drejtësia”, tha ai.

Sipas Gogut, integrimi presupozon që ne sjellim më shumë se sa marrim në BE.

“Të tilla janë çdo përpjekje institucionale, qoftë të parlamentit të Shqipërisë apo institucioneve ligjzbatuese. Integrimin e prekim në luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar, përafrimin e legjislacionit tonë dhe së fundi edhe në dialogun politik”, shtoi Gogu.

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.