Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Fokus i diskutimit kishte të bënte për një projekt investimi tejet novator – Qendra Gjenetike e Integruar dhe Projekti i Fermës Diellore, investim i grupit të mirënjohur izraelit LR Group.

POSTIMI I MINISTRIT GONXHJA

Kisha kënaqësinë të prisja në një takim zyrtar, Shkëlqesinë e Saj, Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Znj. Galit Peleg, me fokus diskutimi për një projekt investimi tejet novator – Qendra Gjenetike e Integruar dhe Projekti i Fermës Diellore, investim i grupit të mirënjohur izraelit LR Group.

Kjo nismë shënon një moment kyç në përpjekjet tona për të rritur sigurinë dhe potencialin ekonomik në sektorin ushqimor, si edhe qëndrueshmërinë bujqësore me shfrytëzim burimesh të rinovueshme të energjisë.

Njëkohësisht, falë laboratorit të parë të integruar të gjenetikës në vend, kjo sipërmarrje transformuese e vendos Shqipërinë ndër vendet me teknologji agro-ushqimore më të përparuar në rajon, ndaj dhe angazhimi ynë do të jetë i tillë që të koordinojmë dhe të garantojmë, pa humbur kohë, një mbështetje institucionale për një investim kaq strategjik e pionieristik!

🇦🇱🤝🇮🇱 Kisha kënaqësinë të prisja në një takim zyrtar, Shkëlqesinë e Saj, Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Znj. Galit…

Posted by Blendi Gonxhja on Sunday, March 24, 2024

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…