Kledi Disha shpallet Kampion Bote në peshat e lehta MMA

Kledi Disha u shpall kampion bote në Peshat e Lehta në MMA, duke mundur në finale sportistin Brogan White.


Kledi Disha shpallet kampion bote në Peshat e Lehta në MMA, duke mundur në finale sportistin Brogan White.

Disha, emigrant nga Kukësi që jeton në Angli ka arritur të triumfoi në MMA për peshat e lehta “Super Lightweight Wrold Title”

Kledi Disha është nga Novosej i Kukësit. Ai u lind në Novosej dhe në moshën 8 vjeçare eshtë larguar nga Kukësi për në Angli, ku u bashkua me familjen, pasi i ati i tij jetonte prej vitesh në Angli.

Ai sot është 19 vjec dhe aktivitetin sportiv e ka filluar para 5 vitesh, fillimisht në sportin e Kickboxing për 2 vite e gjysëm dhe më pas vitet fundit në Sportin e MMA-së, ku ka fituar dy tituj atë të Britanise Madhe dhe dje titullin botëror për peshat e lehta.

Kledi është në kategorinë Semi-pro Gjysëm profesionale. Ka 6 fitore në sportin e MMA së .
Ai dje u ndesh me një kundërshtar mjat të fortë Brogan White i cili ka qenë ng klubi më i mirë në Angli dhe eshtë një nga 5 më të mirët e botës.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…