Gonxhja në forumin “Keiretsu” të Evropës Juglindore: Angazhim i përbashkët për të ushqyer startup-et

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja nënvizoi sot nevojën për treg të unifikuar të Europës Juglindore që tërheq investime dhe vëmendje ndërkombëtare.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja nënvizoi sot nevojën për treg të unifikuar të Europës Juglindore që tërheq investime dhe vëmendje ndërkombëtare.

Gonxhja mbajti një fjalë përshëndetëse në forumin e Europës Juglindore “Keiretsu”, që solli Launchub dhe Vitosha Ventures në Tiranë, me një portofol investues prej 100 milionë euro.

Ky takim shënoi një moment kyç për investitorët e startup-eve, ku bashkëpunimi bëhet katalizator për transformimin.

“Mundësitë e bashkëinvestimit jo vetëm që nënkuptojnë një bashkim të burimeve, por edhe një angazhim të përbashkët për të ushqyer startup-et, si në nivel lokal ashtu edhe atë global. Duke zgjeruar horizontet tona të investimeve, ne i hapim rrugën jetëzimit të inovacionit dhe të ekonomisë”, tha Gonxhja.

Në Shqipëri dhe më gjerë në rajon, theksoi ai, startup-et shpesh e gjejnë veten në një moment kritik, duke u përballur me një boshllëk financimi që kërcënon potencialin e tyre të rritjes.

“Investitorët “ëngjëj” shfaqen si heronj të heshtur, duke kapërcyer këtë boshllëk e duke ofruar jo vetëm kapital, por edhe një themel të fortë mbi të cilin startup-et mund të ndërtojnë dhe të avancojnë. Fuqia e investitorëve “ëngjëj” shtrihet përtej mbështetjes financiare. Rrjetet dhe ekspertiza e tyre shërbejnë si udhëzues për startup-et në fazat e hershme, duke i shtyrë ata përpara në udhëtimin e tyre”, u shpreh ministri.

Sipas ministrit Gonxhja, ky forum shërbeu si një platformë, duke ndihmuar drejt vizionit për treg të unifikuar që tërheq investime dhe vëmendje ndërkombëtare e duke nxitur dhe përforcuar zërin kolektiv të Evropës Juglindore në skenën globale.

“Qeveria shqiptare është krenare për rolin aktiv e protagonist në mbështetjen strategjike të këtij sektori pararojë për modernizimin. Për më tepër, kjo ngjarje hodhi dritë mbi grupin e talenteve të pashfrytëzuara brenda Ballkanit Perëndimor, duke theksuar potencialin e rajonit dhe duke e pozicionuar atë si një vatër për inovacion dhe sipërmarrje energjike. Me 9 unicorns dhe mbi 10 të tjerë në zhvillim, Evropa Juglindore qëndron e gatshme në prag të një epoke transformuese, ku startup-et me vlerë të lartë ripërcaktojnë peizazhin ekonomik. Forumi Keiretsu SEE shërben si një katalizator për këtë evolucion, duke paralajmëruar rritjen e unicorns të Evropës Juglindore dhe duke çimentuar statusin e rajonit si një fuqi reale e inovacionit”, deklaroi ministri.

(Marrë nga ATSH)

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…