Investimet “Smart City” në Shqipëri, ambasadori Canaj takim me kreun e agjencisë ADF, në Beograd

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Drejtorin e Agjencisë Rajonale për Zhvillim të Francës – AFD-së, me Seli në Beograd, Z. Arnaud Dauphin.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Drejtorin e Agjencisë Rajonale për Zhvillim të Francës – AFD-së, me Seli në Beograd, Z. Arnaud Dauphin.

Agjencia ADF, në kooperim me organizmat e ngajshme nga Gjermania e B.E-ja ka finalizuar marrëveshje të shumta bashkëpunimi me organizmat shtetërore të Shqipërisë në sektorët e Menaxhimit të Ujërave, Energjisë, Turizmit, Mbetjeve Urbane në qytetet e Gjirokastrës, Vlorës, Durresit, Kukësit,etj, në vlerën e mbi 350 milionë eurove.

“Në vitet në vijim ky bashkëpunim do të avancojë me mbi 50% më shumë investime në kuadrin e Programit ‘Mbeshtjetja e Reformës në sektorin energjitik në Shqipëri’, bashkë me partnerët nga Gjermania e do të shtrihet edhe në investime në sektorët si Smart City në Tiranë”, shkruan ambasada në shënimin e saj në rrjetet sociale.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE NË SERBI

Bashkëbisedim tejet produktiv me Drejtorin e Agjencisë Rajonale për Zhvillim të Francës – AFD-së, me Seli në Beograd, Z. Arnaud Dauphin. Agjencia ADF, në kooperim me organizmat e ngajshme nga Gjermania e B.E-ja ka finalizuar marrëveshje të shumta bashkëpunimi me organizmat shtetërore të Shqipërisë në sektorët e Menaxhimit të Ujërave, Energjisë, Turizmit, Mbetjeve Urbane në qytetet e Gjirokastrës, Vlorës, Durresit, Kukësit,etj, në vlerën e mbi 350 milionë eurove. Në vitet në vijim ky bashkëpunim do të avancojë me mbi 50% më shumë investime në kuadrin e Programit ‘ Mbeshtjetja e Reformës në sektorin energjitik në Shqipëri’, bashkë me partnerët nga Gjermania e do të shtrihet edhe në investime në sektorët si Smart City në Tiranë dhe integrimin e ndihmat ndaj vajzave dhe nënave të reja në qytetet e tjera të Shqipërisë.

Bashkëbisedim tejet produktiv me Drejtorin e Agjencisë Rajonale për Zhvillim të Francës – AFD-së, me Seli në Beograd,…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Tuesday, February 6, 2024

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…