Negociatat me BE, Gjonaj: Viti 2024 na gjen të përgatitur për hapjen e kapitujve mbi sistemin gjyqësor dhe administratën

Viti 2024 e gjen Shqipërinë më të përgatitur në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropianë.


Viti 2024 e gjen Shqipërinë më të përgatitur në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropianë.

Etilda Gjonaj, Deputete e Kuvendit të Shqipërisë, përmes një postimi në rrjetet sociale ka kujtuar rrugën e ndjekur nga vendi ynë në kuadër të procesit të integrimit në Bashkimin Evropianë.

“Hapat e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. Viti 2023 ishte një vit shumë i rëndësishëm dhe me arritje positive përsa i përket integrimit europian të Shqipërisë. Këshilli Europian mirëpriti përparimin që Shqipëria ka bërë në disa reforma, duke përfshirë dhe përfundimin me sukses të procesit të “screening”.”, shkruan Gjonaj.

“Viti 2024 na gjen të përgatitur për hapjen e Cluster I – “Themeloret” , që përfshin kapitujt mbi sistemin gjyqësor, të drejtat themelore, antikorrupsionin, shtetin e së drejtës dhe administratën publike!”, nënvizon Gjonaj.

? Hapat e Shqipërisë ?? drejt Bashkimit Europian??

⚪️Viti 2023 ishte një vit shumë i rëndësishëm dhe me arritje…

Posted by Etilda Gjonaj on Saturday, January 13, 2024

Lexo më shumë nga

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…